I keď interiérové dvere denne používame, ich výber nie je taký jednoduchý, ako sa na prvý pohľad zdá. Pripravili sme preto pre vás krátky prehľad dôležitých kritérií, na ktoré by ste sa mali zamerať.

Správne rozmery pre interiérové dvere

Pri nákupe dverí sa stretnete s rozmermi od 60 do 100 cm. Aby ste ich mohli osadiť do múru, budú napríklad 80 cm široké dvere potrebovať 90 cm široký stavebný otvor. Nesprávne zvolené rozmery prinesú problémy pri osadení dverí. Záleží aj na výške. Stavebný otvor podľa slovenskej normy je 202 cm. Ak zakúpite dvere poľskej výroby, norma pre výšku otvoru je 206 cm.

Určite orientáciu

Orientácia dverí sa určuje jednoduchým testom. Postavte sa v miestnosti, do ktorej interiérové dvere kupujete, čelom k miestu, na ktorom sa budú nachádzať. Mali by ste stáť tak, aby sa otvárali smerom k vám. Aká je orientácia dverí, vám prezradia pánty. Ak sa nachádzajú na pravej strane, vyberajte pravé dvere.

Rôzne spôsoby otvárania

Dvere do interiéru si môžete zakúpiť v rôznom prevedení aj podľa spôsobu otvárania. Na výber máte:
  • Otočné interiérové dvere — najčastejšie používaný typ, ktorý spravidla znamená najlacnejšie riešenie. Výhodou je tiež lepšia zvuková izolácia. Vopred je však potrebné počítať s tým, že na otváranie budú potrebovať dostatok priestoru v miestnosti.
  • Posuvné interiérové dvere — tento typ šetrí miesto, pričom si môžete vybrať medzi otváraním na stenu alebo do stavebného puzdra. Posuvné dvere v interiéri vyzerajú veľmi elegantne a prinesú vzdušnejší vzhľad priestoru.
  • Skladacie interiérové dvere — pri otváraní sa na seba do tvaru harmoniky ukladajú jednotlivé diely, čo šetrí priestorom. Dostupné sú ako jednokrídlové aj dvojkrídlové dvere v rôznych šírkach.

Zladenie dizajnu

Častou dilemou pri výbere dverí je, aký zvoliť dekór. Na výber máte prírodný vzhľad dreva aj rôzne farebné odtiene. Aby dvere v interiéri splnili svoju estetickú funkciu, zlaďte ich s farbou podlahy, prípadne aj stien. V porovnaní s podlahou by mali byť o jeden odtieň svetlejšie alebo tmavšie. Zaujímavo vyzerá tiež farebný kontrast v podobe bledej podlahy a tmavých dverí alebo naopak