Kľučka je súčasť dverí, ktorú denne berieme do ruky. Mala by sa dať preto pohodlne uchopiť a jednoducho s ňou manipulovať. Záleží tiež na vzhľade, ktorý dopĺňa dizajn dverí. Ak sa práve rozhodujete, ktoré kľučky na dvere vybrať, pomôže vám v tom aj náš krátky návod.

Začnite kovaním

Kovanie si môžete vybrať štítové alebo rozetové. Pri tejto voľbe budú rozhodovať vaše dizajnové preferencie. Oba typy sú k dispozícii v hranatom aj oválnom prevedení a rôznych farbách.
  • Štítové kovanie — je vyrobené v jednom kuse, pričom sa na ňom nachádzajú kľučka aj otvor pre kľúč. Aby ste zvolili správny model, zaujímajte sa o rozteč — vzdialenosť od osi kľučky k osi kľúča. Na bežné interiérové dvere potrebujete rozteč 72 mm. Na bezpečnostné je to 92 mm.
  • Rozetové kovanie — skladá sa z dvoch samostatných častí. Jedna slúži pre otvor na kľúč, druhá pre kľučku.

Na vložku, kľúč alebo poistku?

Rozetové aj štítové kovanie si môžete zakúpiť v prevedení na:
  • zámkovú vložku — vhodné na vchodové dvere alebo dvere do kancelárie a podobne,
  • kľúč — určené na bežné interiérové dvere s dózickým kľúčom,
  • na poistku — na WC alebo kúpeľňu s využitím uzamykania na poistku bez kľúča.

Pohodlie pri používaní

Pri každodennom otváraní dverí je dôležité, aby sa vám kľučka dala dobre uchopiť. Kľučky na dvere vyberajte preto aj podľa tvaru, ktorý vám najviac vyhovuje. Zvoliť môžete hranatý, zaoblený alebo okrúhly tvar, ergonomický, rovný i prehnutý tvar. Na vchodové a bezpečnostné dvere budete potrebovať kľučky na dvere s madlom alebo bezpečnostnou guľou. Tu bude potrebné určiť tiež to, či sa jedná o pravú alebo ľavú kľučku.

Kľučky na dvere pre rôzne štýly zariadenia

Aby všetko v interiéri spolu ladilo, myslite tiež na štýl prevedenia. Kľučky na dvere sú dostupné v modernom aj klasickom dizajne. Pre moderný štýl bývania budú najvhodnejšie jednoduchšie tvary. Zvoliť môžete tiež retro alebo rustikálne kľučky a záleží aj na farbe. Zvoľte preto odtieň, ktorý bude najlepšie ladiť s dverami a ostatnými prvkami zariadenia.