Výber podlahy v mnohom ovplyvní váš komfort pri jej používaní na niekoľko rokov dopredu. Aby vám dokonale vyhovovala, pripravili sme pre vás krátke porovnanie niekoľkých typov.

Typy podlahy a ich vlastnosti

Pri výbere podlahy by vás mali zaujímať najmä jej úžitkové vlastnosti. Dôležitý bude, samozrejme, aj jej dizajn. Aké sú vlastnosti laminátovej, kompozitnej a vinylovej podlahy?

Laminátové podlahy

Tento typ patrí k častým voľbám zákazníkov pre pekný vzhľad v rôznych prírodných dekóroch. Laminátová podlaha dobre prepúšťa teplo, využijete ju preto aj na podlahové kúrenie. Ponúka dobrú odolnosť voči poškriabaniu a je vhodná aj do domácnosti s malými deťmi alebo domácimi miláčikmi. Pre menšiu odolnosť voči vlhkosti sa neodporúča ako podlaha do kúpeľne. Ak sa pre ňu rozhodnete do kuchyne, bude potrebné dbať o včasné utretie tekutín, aby nenapučala.

Kompozitné podlahy

Kompozitné podlahy vyrobené až zo 70 % prírodných materiálov sa dajú recyklovať. Svojich priaznivcov si však nezískavajú len pre ekologický aspekt a prírodný vzhľad, ale aj úžitkové vlastnosti. Sú farebne stále a výborne zachovávajú tvar, takže nie je potrebné medzi dielmi nechať dilatačné špáry. Oceníte ich tiež pre odolnosť voči mechanickému poškodeniu a sú vhodné na podlahové kúrenie.

Vinylové podlahy

Vinylové podlahy si môžete vybrať z dvoch typov ako lepené alebo na HDF doske. Oba typy sa vyrábajú aj v prevedení určenom na podlahové kúrenie. Vinylové podlahy sú zo všetkých spomínaných typov najmäkšie a tiché pri chôdzi. Príjemne sa na nich tiež sedí. Lepené vinylové podlahy navyše vynikajú svojou odolnosťou voči vlhkosti.

Aký dizajn zvoliť?

Podlaha je výrazným dizajnovým prvkom interiéru, mala by preto ladiť s ostatnými jeho časťami. Pred tým, ako zvolíte jej dekór, zamyslite sa nad tým, akej farby budú dvere, steny či nábytok. S výberom vám pomôže tiež veľkosť priestoru. Do menšieho domu či bytu budú vhodnejšie bledšie odtiene, ktoré ho opticky zväčšia. V priestrannom interiéri si môžete dovoliť siahnuť aj po tmavších dekóroch. Dvere či steny miestnosti môžete potom navzájom zladiť v podobných odtieňoch alebo sa rozhodnúť pre kontrast, ktorý dodá miestnosti zaujímavý vzhľad.